10 07 2011

YÖK’TEN “BU VEKİLLER SOSYALİST MİDİR?” SORUSU ÇALINDI!

YÖK’TEN “BU VEKİLLER SOSYALİST MİDİR?” SORUSU ÇALINDI!

YÖK’TEN “BU VEKİLLER SOSYALİST MİDİR?” SORUSU ÇALINDI!
allowtransparency="" frameborder="0" height="250" hspace="0" id="aswift_0" marginheight="0" marginwidth="0" name="aswift_0" scrolling="no" vspace="0" width="250">>

 

 

29.06.2011 01:44

Karakter boyutu :

Aşağıdaki paragraflara uygun düşen seçenekleri bulunuz...

1-   Kılıçdaroğlu, Anayasa'nın özgürlükçü bir biçimde değiştirilmesine katkı sunarsa, Kürt sorununun demokratik çözümü için elini taşın altına sokarsa... Ergenekon ile arasına mesafe koyar, ordu millet el ele CHP iktidara formülünü reddeder, yönünü militarizmden halka dönerse...  Ki bu çağda zaten başka şansı da yoktur... CHP'nin bundan sonraki seçimler için iktidar şansı vardır.

 (a)Nuh Gönültaş (Bugün) (b)Ertuğrul Kürkçü (Bianet) (c)Ergun Babahan (Sabah) (d)Sırrı Süreyya Önder (Radikal) (e) Şahin Alpay (Zaman)  (f)Mümtazer Türköne (Zaman)

2-   Bu meseleyi çözen bir Türkiye, anti-demokratik ve vesayetçi anlayışın elindeki en büyük 'koz'u almış olacak.

(a) Nuh Gönültaş (b)Ertuğrul Kürkçü (c)Ergun Babahan (d)Sırrı Süreyya Önder (e) Şahin Alpay (f)Mümtazer Türköne

3-   İstatistikler de oldukça şaşırtıcı ve manidardır, bölge kentlerindeki fuhuş oranı metropollerdeki fuhuş oranıyla yarışır gibidir. Kuşkusuz bu durum, kadına ziyadesiyle anlam yükleyen toplumumuzda gerek metropoller için, gerekse Kürt şehirleri için hayli üzücü ve can acıtıcıdır.

(a) Nuh Gönültaş (b)Ertuğrul Kürkçü (c)Ergun Babahan  (d)Sırrı Süreyya Önder (e) Şahin Alpay (f)Mümtazer Türköne

4-   Dağdan inişi özendirilmesi, yasal zeminde siyasetin önünün açılması için KCK davasının düşürülmesi yanı sıra, Kürtlerin TBMM'de adil temsilinin sağlanması için seçim barajının yüzde 10'un altına çekilmesi. Yeni anayasada Kürtlerin taleplerini karşılayacak yeni bir vatandaşlık tanımının yapılması; anadilde eğitimin önünün açılması; Kürtlere, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kendi kendilerini yönetmelerine imkân tanıyacak bir "statü" tanınması.

(a) Nuh Gönültaş (b)Ertuğrul Kürkçü  (c)Ergun Babahan  (d)Sırrı Süreyya Önder (e) Şahin Alpay  (f)Mümtazer Türköne

5-   Türk devleti savaşa ve yok saymaya dayanan eski politikalarını artık sürdüremez hale gelirken Kürt halkı da eski statü altında yaşamak istememektedir,  yetki devri talep etmektedir. Temel aldıkları yöntemi çok kesin bir dille ‘diyalog’ olarak belirlerken ‘Demokratik Özerklik’ projesinin ‘Bir devlet yıkma ya da devlet kurma içermediğinin altını özellikle çiziyorlar.

(a) Nuh Gönültaş  (b)Ertuğrul Kürkçü  (c)Ergun Babahan  (d)Sırrı Süreyya Önder (e)Şahin Alpay  (f)Mümtazer Türköne

6-   Bizim ihtiyacımız ve çıkarımız, 12 Eylül askeri darbesinin ürünü olan diktatörlük anayasasının tümden ortadan kaldırılmasında, emekçilerin hak ve özgürlüklerine dayalı yeni bir anayasanın yapılması ve bu anayasayı yapacak bir Kurucu Meclis'in oluşması için harekete geçmesinde.  

(a) Nuh Gönültaş (b)Ertuğrul Kürkçü (c)Ergun Babahan (d)Sırrı Süreyya Önder (e) Şahin Alpay (f)Mümtazer Türköne

7-   Azerbaycan, Türkiye için nasıl ‘’Bir millet iki devlet’’ anlamına geliyorsa, aynı söylem bu coğrafyadaki Kürtler için de ‘’Bir millet dört devlet’’ biçiminde özetlenebilir. Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan yaptığı ateşkesin devam çağrısı, Türkiye’nin enerjisini, insan ve maddi kaynağını tüketen, ahlakını yozlaştıran bu kanlı sorunun çözümü için bir fırsattır.

(a) Nuh Gönültaş (b)Ertuğrul Kürkçü (c)Ergun Babahan (d)Sırrı Süreyya Önder (e) Şahin Alpay (f) Mümtazer Türköne

8-   Sonuncu Kürt isyanı gerçekten bitebilir, yalnızca Kürtlerin değil Türkiye'nin kaderini de belirleyerek son bulabilir. Sürecin bu yöne evrilmesi herkesten çok, Kürt özgürlük hareketi ve hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın 1999'dan bu yana izlediği, barış ve çözümü halkların kardeşliği ve özgürlüğünde arayan politikalarının ürünü olacak.

(a) Nuh Gönültaş  (b)Ertuğrul Kürkçü  (c)Ergun Babahan  (d)Sırrı Süreyya Önder (e) Şahin Alpay  (f)Mümtazer Türköne

DOĞRU YANIT: 1(a), 2(f), 3(d), 4(e), 5(d), 6(b), 7(c), 8(b)

Ahmet Yıldız
Odatv.com
 

10
0
0
Yorum Yaz