24 12 2006

Vali Kara, konferansa katılım için emir verdi iddialarını yanıtl


Vali Kara, konferansa katılım için emir verdi iddialarını yanıtladı
ZAMAN Gazetesi`nde yayımlanan haber üzerine Vali Yardımcıları Nurettin Ateş ve Muammer Balcı`yı yanına alarak basın mensuplarının karşısına çıkan Vali Mustafa Kara, konferansa katılımda zorlama olmadığını, konferansa davet edilmeden katılanların daha çoğunlukta olduğunu söyledi. 

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu tür programlara gereken önemin verileceğini ifade eden Vali Mustafa Kara, "Vatanını seven, görev ve sorumluluğunun bilincinde olan herkes bu tür programları takdirle karşılar, destek verir. Kastamonu Valiliği olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da tarihi, Milli ve Ma-halli günlerimize bayramları-mıza büyük önem verilecek, programların düzenlenmesi ve coşku ile kutlanması hususunda valiliğimize düşen görevler hassasiyetle yerine getirilecektir" dedi.

Vali Mustafa Kara`nın açıklaması aynen şöyle; "10 Aralık 1919 Kastamonu Kadın mitingi Türk Kadınının, Kastamonu`lu kadınların şeref ve gurur günüdür. Kastamonu`lu kadınlar 10 Aralık 1919`da Ülkemizin işgali üzerine işgal kuvvetlerine karşı tepkilerini miting yapmak suretiyle ortaya koymuşlardır.

87 yıl önce 10 Aralık`ta yurdumuzun işgalini protesto etmek için kız öğretmen okulu bahçesinde üç binden fazla Kastamonu`lu kadın bir araya gelmiş, işgali kınamışlar, gerekirse cepheye koşup kanlarının son damlasına kadar erkekleri ile birlikte savaşacaklarını haykırmışlardır.

Bu ulvi davranış Türk ulusu tarafından daima takdirle karşılanmıştır. Tarihteki bu önemli günün 87.yıldönümü her yıl olduğu gibi bu yılda Kastamonu Valiliğinin himayesinde kutlanmıştır. Kutlamalara Kastamonu`lular coşkuyla katılmışlardır. Bu tür tarihi, Milli ve mahalli gün ve tüm bayramlar kutlama ve törenlerine değerli Kastamonulular coşku ve heyecanla katılmaktadırlar.

Yine ilimizde 10 Aralık yıldönümlerinde düzenlenen panel, sempozyum ve konferanslara yoğun ilgi ve katılım olmaktadır. Kastamonular tarihleriyle, kahramanlıklarıyla her zaman şeref ve gurur duymuşlardır. Kastamonuların tarihi misyonuna yakışanda budur.

10 Aralık Kastamonu`lu kadınların şeref ve övünç günü olduğu kadar İstiklal savaşımızın simgelerinden biridir. Türk Öğretmeni de Kurtuluş savaşında canı pahasına mücadele etmiş tarihten bugüne vatan için binlerce şehit vermiştir.

Bu nedenle hiç şüphe yoktur ki; 10 Aralık`ta düzenlenen kadınlar mitinginin 87.yıldönümü programlarına davet edilen öğretmenlerimiz bu programa coşku ile katılmışlardır. Bizimde feyzaldığımız değerli öğretmenlerimizin İstiklal Savaşı programlarına katılmak bir yana bu ülke için her türlü fedakarlığı yapmış ve yapmaya her zaman hazır olduğuna yürekten inanıyoruz.

Vatanını seven, görev ve sorumluluğunun bilincinde olan herkes bu tür programları takdirle karşılar, destek verir. Kastamonu Valiliği olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da tarihi, Milli ve Mahalli günlerimize bayramlarımıza büyük önem verilecek, programların düzenlenmesi ve coşku ile kutlanması hususunda valiliğimize düşen görevler hassasiyetle yerine getirilecektir. Değerli Kastamonu halkına saygı ile duyurulur."

Kara ayrıca video kayıtlarının incelenmesini istedi ve "500 koltuk doluydu, ayakta olan insanlar vardı. Oradaki öğretmen sayısı çok fazla değildi, orada kendiliğinden katılan insanlar, davet edilmeden katılan insanlar vardı, çoğunluğu da öyleydi. Video kayıtlarında vardır, bakınız. Video kayıtları tek tek incelensin, kaç kişi kendiliğinden katılmış, bulunsun. Ayrıca program son derece nezih geçmiştir. Herhangi bir polemik olacak söylem söz konusu değildir. İki Profesörümüzde son derece bilinçli açıklamalarda bulunmuşlardır" dedi.

Nasrullah Gazetesi

19/12/2006

0
0
0
Yorum Yaz