18 12 2013

Ahmet Sipahioğlu, Oğuz Atay Ödülünü Aldı

Ahmet Sipahioğlu, Oğuz Atay Ödülünü Aldı |  görsel 1
 
16 Aralık 2011 Cuma 21:47
Ahmet Sipahioğlu, Oğuz Atay Ödülünü Aldı
Kastamonu Valiliği tarafından bu yıl 6.'sı düzenlenen Oğuz Atay Ödül Yarışmasını kazanan Ahmet Sipahioğlu, düzenlene törenle ödülünü aldı.

Kastamonu Valiliği tarafından bu yıl 6.'sı düzenlenen Oğuz Atay Ödül Yarışmasını kazanan Ahmet Sipahioğlu, düzenlene törenle ödülünü aldı.

Kastamonu Valiliği tarafından düzenlenen yarışmada Yazar Ahmet Sipahloğlu'nun Tepelitaklak romanı 6. Oğuz Atay Roman Ödülü'ne layık görüldü. İzmir Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sipahioğlu, ödülünü Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde düzenlenen “6. Oğuz Atay Ödül Töreni ve Paneli”nde Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş'tan aldı. Ödül töreninde konuşan Vali Erdoğan Bektaş, Oğuz Atay'ın daha çok roman türü eserlerinin bulunduğunu belirterek, bundan sonraki Ödül Yarışmasının türü olarak roman ağırlıklı olacağını belirtti. Oğuz Atay'ın Kastamonulu olduğunu ve bu yüzden her şeyine sahip çıkmaları gerektiğinin altını çizen Bektaş, daha çok okumuş ve yazmış damarlarının var olduğunu fakat Kastamonu'nun kültür ve sanat yönünün eskiden daha çok olduğunu, şuanda bunun çok gerisinde kalındığını ifade etti. Bektaş, “Bu topraklarda duygu var. Bu yüzden eskiden olduğu gibi o damar devam etmesi lazım. Bunu çok önemsemeliyiz. Her türlü imkanımız bulunuyor. Gazetelerimiz, televizyonumuz, üniversitemiz, radyolarımız gibi. Ama canlı, ektin, sağlam, kalıcı kültürel eserlerden söz etmek için eskiye dönebilmemiz adına daha çok çalışmalıyız. Belli olan bir şey var kültür ve sanat camiasından biraz daha kültürel aktivite bekliyorum” dedi.

Oğuz Atay'ın Kastamonulu olmasının yanı sıra Türk edebiyatında önemli bir konumda bulunduğunu da hatırlatan Bektaş, “Oğuz Atayın önemini göz önünde tutarak, Türk dilini sevip, katkı yapıp, geliştirmek isteyenlerin, bunun üzerine çıkmasını özendirmek için bu etkinlikler düzenlenmekte ve sürdürülmektedir. Bu yıl düzenlediğimiz etkinlik roman dalında olmuştur” diye konuştu.

Daha sonra Oğuz Atay adına barkovizyon gösterisi yer aldı. Devamında Gazeteci-Yazar Ahmet Gerger, Yazar Leyla Şahin, Marmara Üniversitesi İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Feridun Andaç ve emekli Müsteşar Yardımcısı Mete Orer panele konuşmacı olarak katıldı. Emekli Müsteşar Yardımcısı Mete Orer, Oğuz Atay'ın sınıf arkadaşı olduğunu belirterek, beraber yaşadıkları anılarını davetlilerle paylaştı. Diğer konuşmacılar ise Oğuz Atay'ın hayatı, düşünceleri ve dünyaya bakış açıları hakkında bilgiler verdi.

AHMET SİPAHİOĞLU, OĞUZ ATAY ÖDÜLÜNÜ ALDI

AHMET SİPAHİOĞLU, OĞUZ ATAY ÖDÜLÜNÜ ALDI

AHMET SİPAHİOĞLU, OĞUZ ATAY ÖDÜLÜNÜ ALDI


Nevşehir Medya Haber: http://www.nevsehirmedya.com/ahmet-sipahioglu,-oguz-atay-odulunu-aldi-187637h.htm#ixzz1gqRhbPD9
 

174
0
0
Yorum Yaz