16 10 2006

'Abdest suyu' Çelik'i zorladı

'Abdest suyu' Çelik'i zorladı

04/10/2006 (1582 kişi okudu)

RADİKAL - ANKARA - 11'inci sınıflarda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabındaki 'abdest suyunun alyuvarları artırdığı' ve bu nedenle sağlığa faydalı olduğuna ilişkin ifadeler, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i zor durumda bıraktı. TBMM açılır açılmaz hakkında gensoru önergesi de verilen Çelik, söz konusu ifadenin Dr. Elbert Schalle adlı bir Alman yazarın 'Başarılı Tedaviler' adlı kitabından alındığını savunmuş ve Başbakan Tayyip Erdoğan da "Kitabın orijinalini getirtip gördüm. Aynen var" diyerek Çelik'e destek vermişti. Ancak Dr. Schalle'nin orijinal kitabında yapılan incelemede bu ifadeye rastlanmayınca Çelik geri adım atmak zorunda kaldı ve Erdoğan'ın da kendisi tarafından yanıltıldığını kabul etti.
Çelik, Milliyet gazetesinin soruları üzerine söz konusu Alman doktora ait eserde tahrifat yapıldığını doğruladı ve ders kitaplarından ilgili ifadenin çıkarılması yönünde talimat vereceğini açıkladı. Çelik, şunları söyledi: "Bizden önceki hükümet döneminde Talim ve Terbiye Kurulu'ndan geçmiş 2002'de imam-hatip okullarında ders kitabı olmuş bir temel Din Bilgileri Kitabı'nda Einstein'in bir sözünden yola çıkarak bize veryansın edildi. Amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olunca bir yerlerden bir şeyler buluyorlar. Abdest suyu eleştirisinde bir yazar, 'Bu yazarın orijinal ifadesinde böyle bir cümle yokmuş' diyor. Eğer bir yorum yapılmışsa ve eserin orijinalinde olmayan tasarrufta bulunulmuşsa ilgililer hakkında, usulden dolayı gerekli soruşturmayı açarım."
Bakan Çelik, eleştirileri dikkate alarak yaptırdığı incelemede 'tahrifat' yapıldığının görülmesi üzerine soruşturma başlattığını da belirterek, sorumlular hakkında gerekenin yapılacağını açıkladı. Konuyla ilgili bir de genelge hazırlatacağını ifade eden Çelik, bütün okullarda kitaptaki bu bölümlerin okutulmaması talimatını vereceğini bildirdi.

0
0
0
Yorum Yaz